Site logosu

Midilli Vize Kolaylığı uygulaması

6 yıl aranın ardından Yunanistan ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, iyi ve dostane komşuluk ilişkilerini sürdürmek için Atina Bildirisi’ni imzaladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye- Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısı kapsamında Atina’ya resmi ziyarette bulundu.
6 yıl sonra yeniden Yunanistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis iyi ve dostane komşuluk ilişkilerini sürdürme taahhüdünde bulunan ortak bir bildiri imzaladılar.

Doğu Ege’de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süreyle vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Ege Adaları’nı ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık.

YUNANİSTAN’A VİZE KOLAYLIĞI!

Sosyal medyada Gökhan Gökdeniz tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

2024 Yılında Kapı Vizesi olarak bilinen geçmişte yıllarda da uygulanan vize kolaylığı yeniden başlıyor.
Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis açıkladı :

HANGİ ADALARI KAPSIYOR?

Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Dimitris Kairides’in açıklamasına göre anlaşma Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) , Sakız(Chios), Sisam (Samos), Leros (İleryoz), Kalimnos (Kelemez) , İstanköy (Kos) , Rodos (Rhodes), Sömbeki (Symi) ve Kasteloris (Meis) adalarını kapsayacak.

Şartların ise şöyle olması bekleniyor :

– 1 Yıl boyunca standart 7 günlük vize süresi olması bekleniyor. (Geçmişte 15 gün olarak uygulanıyordu)
– Schengen vizesi yerine geçmeyecek ve başka ülkelere bu vize ile geçiş mümkün olmayacak. İsminin Kolay Vize (Easy-Visa) olması bekleniyor.
– Son 10 yıl içerisinde alınmış, Geçerliliği en az 6 ay olan bir Bordo pasaport
– Pasaportta K.K.T.C giriş mührü olmayacak
– Gidiş, dönüş (7 günlük tarih içerisinde olmalı) feribot bileti ibrazı zorunluluğu
– Olası Araçlı Feribot ile geçişlerde araç sahiplerinin ayrıca Yeşil Sigorta yaptırması zorunlu olacak

Feribot bileti satın alacağınız yetkili acentalara vesikalık fotoğrafınız, banka hesap dökümünüzü, otel rez, başvuru formu, kapı vizesi ücretini ve istenecek birkaç dokümanı daha ilettikten sonra 4-6 işgünü içerisinde elektronik ortamda vize onaylarınız gelecek. Yani öyle kapısına gideyim hemen alayım gibi bir durum sanılanın aksine söz konusu değil ?

Pasaportlara yapıştırılacak bir vize türü olmayacağı tahmin ediliyor.

Ücreti konusunda henüz bir bilgi yok. Geçmiş yıllarda ise 55-60€ arası değişiyordu. Gerekli düzenlemeler netleştiğinde Ayvalık Gümrük kapısından sizlere doğru bilgileri ileteceğim

Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihi ve uygulanması için taraflar 2024 yılı ocak ayı itibari ile diye karar aldılar.