Ayvalık Hakkında bir önsöz !

Enfes yemekleri, huzur dolu atmosferi ile Ege sahillerinin en güzel yerlerinden bir tanesi.

Her zaman söylenip 

Ayvalıkta hayran kalınacak bir çok yer vardır. Kiliseleri, evlerin mimarisi, sahili… Ama bu harikaların arasında bir yer vardır ki, burası görenlerin kalbinde taht kurmuş bir doğa harikasıdır. Bahsettiğimiz yer; Şeytan Sofrası. Özellikle güneşin sarıdan hafifçe kırmızıya dönerek denizin üzerinde batışını buradan seyretmek doğanın güzelliklerine bir kere daha hayran kalmak anlamına geliyor. Güneşin batışı, ömrümüzden giden bir gün anlamına gelse bile, bir günün böyle bir manzarayla bitmesi bile ayrı bir zevk.  

Enfes yemekleri, huzur dolu atmosferi ile Ege sahillerinin en güzel yerlerinden birtanesidir Ayvalık.

Her zaman söylenip durur ya ‘Akdeniz kasabası havası’ diye .. Akdeniz kasabası havası nedir, nasıl olur?  Şirin sempatik, huzur dolu gibi kelimelerinin kısaltılmış hali midir? Eğer öyleyse; Ayvalık,size Ege kıyılarında, Akdeniz kasası havası yaşatacak bir yer.

Peki bu şirin Ege kasabasına nasıl gelebilirsiniz ?

İstanbuldan gelecek olanlar için bir kaç güzergah var . 

Bunlardan biri Çanakkale üzerinden 1915 Çanakkale köprüsünü kullanarak Küçükkuyu-Altınoluk-Akçay-Edremit-Burhaniye-Gömeç ilçe ve beldelerini geçerek gelebilirsiniz.

Ayvalık’ta bir gün Ayvalıkta yaşanacak bir gün için sıkı bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Ayvalık merkezde denize karşı küçük tahta taburelerin üzerinde kahvaltı masanızda; Egenin, dalından yeni koparılmış zeytinleri, küçük kıpkırmızı domatesler, köy peyniri, taze yumurta ve kekikle lezzet katılmış saf zeytinyağına kızarmış ekmeğinizi bandıra bandıra yemenin keyfinin yanına bir bardak demli çay.

Değmeyin keyfinize.

Sıkı bir kahvaltının ardından ilk gidilecek yer Sarımsaklı Plajı olmalıdır.

Ayvalıkta denize girmek için henüz erken. Ancak “denize girmeye hasret kaldım soğuk su beni hasta etmez” diyenlerdenseniz seçim sizin.

Ama Ayvalıkın rüzgarlı havasında sadece bu ince kumlu sahilin keyfini çıkartmak isteyenlerdenseniz. Kilometrelerce uzanan kumsal sizi çıplak ayakla sahilde yürümeye davet ediyor.Sıkı bir kahvaltının ardından ilk gidilecek yer Sarımsaklı Plajı olmalıdır. Ayvalıkta denize girmek için henüz erken. Ancak “denize girmeye hasret kaldım soğuk su beni hasta etmez” diyenlerdenseniz seçim sizin. Ama Ayvalıkın rüzgarlı havasında sadece bu ince kumlu sahilin keyfini çıkartmak isteyenlerdenseniz. Kilometrelerce uzanan kumsal sizi çıplak ayakla sahilde yürümeye davet ediyor.

Ayvalıkta hayran kalınacak bir çok yer vardır. Kiliseleri, evlerin mimarisi, sahili… Ama bu harikaların arasında bir yer vardır ki, burası görenlerin kalbinde taht kurmuş bir doğa harikasıdır. Bahsettiğimiz yer; Şeytan Sofrası.

Özellikle güneşin sarıdan hafifçe kırmızıya dönerek denizin üzerinde batışını buradan seyretmek doğanın güzelliklerine bir kere daha hayran kalmak anlamına geliyor. Güneşin batışı, ömrümüzden giden bir gün anlamına gelse bile, bir günün böyle bir manzarayla bitmesi bile ayrı bir zevk.