Ayvalık Adaları

Ayvalık ilçesine bağlı adalar topluluğu. İrili ufaklı birçok adadan müteşekkildir. Bunlardan en büyüğü Alibey (Cunda) adasıdır. Köprü ile önce Lale adasına daha sonra dolgu ile Ayvalık’a bağlandığından artık yarımada özelliği taşımaktadır. 

Ayvalık koyu 22 küçük adayı barındırır. Cunda dışında hiçbirinde yerleşim yoktur. Ara sıra balıkçılar mola verirler. Motorlarla bu adalara geziler düzenlenir. İnce kumlu, uzun plajı ile Altınova Ayvalık-Ören arasındadır. Yazlık tatil sitelerinin yoğunluğu hemen göze çarpar.

Ayvalık Adaları kaynaklarda isim olarak Yund Adaları veya Cunda Adaları olarak da geçmektedir. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasına gelen Hekatonisa demişlerdir. Hekatonesos, Apollonnesos, Hekatonnesoi, Hekatos gibi farklı yazılışları da vardır. 

* Akoğlu adacığı / Kedi adası (Kopano)

* Alibey Adası / Cunda (Nesos=Ada, Mosko, Yunda, Moshonisi, Moshinos=Kokuluada)

* Çıplak (Chalkis, Cimno)

* Çiçek (Argistra, Angistri)

* Gizli kayalar (Petro=Kaya)

* Göz

* Güvercin / Kızlar Manastırı (St Giorgio / Aya Yorgi) :
Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezi’nde bulunan Güvercin Adası ve ada içerisindeki manastır, ortaçağdan bu yana günümüze kadar gelebilen bir yapı olarak büyük ilgi görmektedir.

* Hasır (Sefiri)

* İkiz kayalar (Daskali, Daskalio)

* İlyosta Büyük / Güneş / Fener (Ilyosta, Eleos=Güneş, Oilios)

* İlyosta Küçük / Yumurta (Kilyosta, Eleos Pulo)

* Kalemli (Kalamaki)

* Kara / Balkan / Kutu (Kudho)

* Kara ada / Kamış adası / Akvaryum (Kalamo, Kalamos)

* Karaada Küçük

* Karaada Büyük / Balık adası / Tavşan (Psariano=Balık)

* Kayabaşı

* Kılavuz / Mosko / Pınar / Klavuz (Mosko Pulo)

* Kız (Ulya)

* Kumru

* Lale / Dolap / Soğan (Kromido)

* Maden Büyük / Maden (Pirgo, Pordoselene, Pirgos=kale)

* Maden Küçük

* Melina

* Mırmırcalar

* Pirgos kayalıkları

* Poyraz ada / İncirli / Yellice (Leyah)

* Sazlı ada / Oker

* Taş (Klavo)

* Taşlı

* Tımarhane Adası (Taşlı Manastır) :
Çamlık koyunun tam karşısında kocaman kayalık ve bu kayalığın dibinde küçük bir bina gibi görünen adadır. Tımarhane Adası mucizeleri nedeniyle bu adı almıştır. Adaya zincirleri ile bağlı girenlerin akılları başına gelmiş olarak çıktıkları söylenir.

* Tavuk (St Yoannis)

* Tüzüner

* Yalnız

* Yelken

* Yuvarlak adacığı (Kalamo Pulo)
 

Ayvalık Adaları Hakkında Bilgi

Ayvalık Adaları, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir adalar topluluğudur. Latince Hecatonnesi, Yunanca Hekatonesoi olarak da bilinen bu adalar, irili ufaklı 22 adadan oluşmaktadır. Bunlardan en büyüğü ve tek yerleşim yeri olan Alibey (Cunda) Adası’dır. Ayvalık Adaları’nın tarihi ve doğal güzellikleri, Ege’nin gözde turizm merkezlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Ayvalık Adaları’nın tarihi Antik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Kidonia yani Ayva anlamına gelen adı ile de anılan bu adalar, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan gibi devletlerin egemenliği altına giren adalar, 1923’te yapılan nüfus mübadelesi ile Türkiye’ye bağlanmıştır. Bu nedenle adalarda Rum kültürünün izleri hala görülmektedir.

Ayvalık Adaları’nın en önemli özelliklerinden biri de zengin bitki örtüsüdür. Özellikle zeytin ağaçları ile kaplı olan adalarda zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca ada çiçekleri olarak bilinen papatyagillerden olan moshonisia çiçeği de adalara özgü bir bitkidir. Bu çiçeklerin mis kokusu nedeniyle Rumlar bu adalara Moshonisi demişlerdir.

Ayvalık Adaları’na gitmek isteyenler için pek çok seçenek bulunmaktadır. İstanbul’dan yaklaşık 6 saatlik otobüs yolculuğu ile Ayvalık’a ulaşmak mümkündür. Ayvalık’tan ise Cunda Adası’na köprü ile geçilebilir veya diğer küçük adalara motorlarla geziler düzenlenebilir.

Ayvalık Adaları’nda gezilecek çok yer vardır. Tarihi Rum evleri, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Taksiyarhis Kilisesi, Saatli Camii gibi yerler mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Ayrıca Midilli Adası’na da feribotla giderek farklı bir kültür tanımak mümkündür.

ayvalık detaylı adalar haritası

Ayvalık Adaları’nda konaklama için pek çok seçenek bulunmaktadır. Butik otellerden pansiyonlara kadar her bütçeye uygun konaklama imkanları mevcuttur. Ayrıca ada mutfağından lezzetli yemekler tatmak için de pek çok restoran ve kafe hizmet vermektedir.

Ayvalık Adaları’nda tatil yapmak isteyenler için en uygun zaman Mayıs-Eylül ayları arasındadır. Bu dönemde deniz sıcaklığı idealdir ve güneşli gün sayısı fazladır. Ancak tarihi ve doğal güzellikleri görmek için her mevsim ziyaret edilebilir.

Ayvalık Adaları; Ege’nin huzurlu ve güzel bir köşesi olarak sizleri bekliyor.

Open chat
Yardım edebilirim?
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabilirim?