Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova Mahallesi halkı, kıyı erozyonu nedeniyle sahil mevkiindeki konutlar her an denize kayma riski olduğunu söyledi. 

DHA’nın haberine göre, Ayvalık ilçesine bağlı turistik Altınova Mahallesi’nde bulunan ve 14 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kumsalı olan Sarımsaklı Plajı, erozyon tehlikesiyle karşı karşıya. 

Plajın ince kum zerrecikleri her gün azalmaya devam ediyor. 1991-1998 yılları arasında Madra Çayı’na tarımsal alanları sulama amacıyla inşa edilen Madra Barajı’nın faaliyete girmesinin ardından erozyonun başladığı belirtilirken, bölgede yaşayan vatandaşlar her geçen gün endişelerinin arttığını söylüyor.

Erozyonun oluşmaya başladığı 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü’nün önerisiyle bölgeye Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından, 2007 ile 2012 yılları arasında 2 dalgakıran ve 36 mendirek yapıldı. 

Madra Barajı’nın inşa edilmesinin ardından alüvyon ve kum zerreciklerinin akışının sona erdiğini söyleyen Başkan Ergin, “Bunun ardından da rüzgârlar ve beraberindeki deniz dalgalarının gelgitleriyle Madra Çayı deltasının Altınova sahiline bakan kısmında kıyı erozyonları oluşmaya başladı. Şu anda orada bazı evler ciddi bir tehlike içerisinde. Çünkü deniz, kıyıdan kumu alıyor. Kumu aldıkça da kıyıda çökmeler ve deniz suyunun bu çöken yerleri doldurmasıyla kıyı şeridinde ciddi bir tahribat oluyor. Geçmişte bu sorunun önüne geçebilmek adına DLH tarafından o bölgeye 36 adet mendirek yapıldı” dedi.

Başkan Ergin “Bu mendireklerin bir kısmının bazı bölgelerdeki erozyonu önlediğini düşünüyoruz. Bu mendirek sayılarının artırılması durumunda şu an risk altındaki kıyı şeridindeki erozyona bir nebze olsun çözüm olabileceğini düşünüyoruz. Altınova’mızın bereketli topraklarının sulanması ve yer altı sularının tuzlanması nedeniyle 1980’li yıllarda bu bölgeye bir baraj yapılması öngörülmüş. İnşa edilen baraj da sulama adına gerekliydi. Bu noktada çözüm için ya barajın ömrünü tamamlamasını bekleyeceğiz veya daha önceki gibi mendirekler gibi tedbirler alarak o bölgeyi kurtarabiliriz” dedi

EN SON YAZILARIMIZ

Cunda ve Ayvalık arasında yıllardır yolcu taşımacılığı yapan deniz motorları , ulaştırma ...
ayvalikrehberi
05/02/2021
Dede Tepe ve Karaayıt Köyü arasındaki dere de olmuştur.Ayvalık, Altınova, Küçükköy ve Dikili ...
ayvalikrehberi
01/02/2021
1 şubat sabah 08:00 saatlerinde merkezüssüYunanistanın Midilli Adası olan ve şiddeti 3 - 3.5 - 5 ...
ayvalikrehberi
01/02/2021
Araç çubuğuna atla
X