Ayvalık’ta da Cunda’da da yüksek tavanlı evlerin zeytin fabrikalarının kahvehanelerin dükkanların sabunhanelerin zeytinyağ depolarının hasılı tüm binaların belirgin ve orta mimarlık çizgisi var; bu çizgi günümüzde ‘Neo klasik’ mimari adı veriliyor. Daha geniş bir söyleyişle geçen zamana karşın değerini yitirmeyen çoğunluğunun beğenisini kazanmış eski Roma ve Helen yapı izlerini taşıyan mimari yapıdır.

Bu binaların malzemesi sarımsak taşı yapının tasarımından yıllar önce söndürüp çukurlarda dinlenmeye bırakılmış kireç eski yıllardaki adıyla YeniçahoriYeniçeri köyü’ günümüzdeki adıyla Küçükköy’de üretilmiş nitelikli çok iyi pişirmiş tuğla demir, demir bağlantılar için kurşun ve yıllar yılı dinlendirilmiş kereste bu denli yalın ama odenli güçlü malzemelerdir.

Günümüzde kireç günü birliğe söndürülmüştür. Tuğla ise hemen kırılan dağılan bir tuğladır. Kereste ise ormandan bir iki ay önce kesilip getirilmiştir. Klasik mimari yapımında duvar 60 santimetredir. Modern evlerde bu kalınlık yirmi santimetreyi geçmez.

Ayvalık yapılarında kullanılan kireçin eskiliğinin yanı sıra bir özelliğini daha belirtelim; doğunun Horosan denilen harcı gibidir ama bunu elde etmek için o eski kireci ne ölçüde ne tür maddeler eklenmiştir bilmiyoruz.

Mühendislerin incelemesi, laboratuvar analizli bir rapor gerekir. Anadolu kültür mozaiğinin bir parçası olan Ege Akdeniz kokan ayvalık neo klasik mimarisinin nereden kaynaklandığını bulamıyoruz. Buradan göç eden Osman Rumlarının yazdıklarını tarayan Ayvalık Tarihi ile yakından ilgilenen ve Ayvalık’la ilgili bir çok yazısı ve kitabı bulunan Ahmet Yorulmaz’ın söylediğine görebu konuda hiçbir bilgiye rastlanamamıştır. Fakat Mastoras = Usta Kalfaz=Kalfa denilen kişilerle binaların yapıldığını anlamış bulunuyoruz buna karşın Osmanlı yönetimi Ayvalık’ı bu konuda ilginç görmüş olacak ki buraya sürekli mimarlık kadrosu vermiştir

Bu yazının kaynağı Sevgili abimiz Ahmet Yorulmaz‘ın Ayvalık’ı Gezerken kitabından alınmıştır.

EN SON YAZILARIMIZ

Cunda ve Ayvalık arasında yıllardır yolcu taşımacılığı yapan deniz motorları , ulaştırma ...
ayvalikrehberi
05/02/2021
Dede Tepe ve Karaayıt Köyü arasındaki dere de olmuştur.Ayvalık, Altınova, Küçükköy ve Dikili ...
ayvalikrehberi
01/02/2021
1 şubat sabah 08:00 saatlerinde merkezüssüYunanistanın Midilli Adası olan ve şiddeti 3 - 3.5 - 5 ...
ayvalikrehberi
01/02/2021
Araç çubuğuna atla
X